Shojo.pl

Sengoku Rance

 

 

 

Sengoku Rance - okladka

Tytuł oryginalny: Sengoku Rance
Gatunek: Strategia, RPG, Visual Novel
Developer: Alicesoft
Data wydania: 2006 (Przetłumaczona na angielski w 2009 roku)

Sengoku Rance jest siódmą grą ze znanego w Japonii cyklu gier hentai, ale jednocześnie pierwszą, która została w ubiegłym roku przetłumaczona na język angielski i będąc unikatowym połączeniem RPG, Visual Novel i strategii, jest dla mnie jednym z największych odkryć minionego roku.

Rance, bohater średniowiecznego królestwa Leazas, przybywa do małego kraju na wschodzie, znanego jako Japonia, na prośbę daimyo klanu Oda, aby pomóc rodzinie odzyskać utraconą potęgę i zjednoczyć kraj pogrążony w wojnie domowej ery Sengoku. Jak się wkrótce okazuje, sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana: walczą nie tylko liczne rody, ale znacznie większym zagrożeniem dla kraju staje się demon który odradza się z celem podbicia kraju. Japonia okresu Sengoku został tu rewelacyjnie przetworzona (bo na pewno nie odtworzona): spotykamy w niej dosłownie setki historycznych postaci sportretowanych z ogromną dawką humoru – potężnych daimyo – władców rodów, mnichów, samurajów, wojowników ninja z których większość możemy zrekrutować do naszej armii! Umiarkowana znajomość historii pomoże jeszcze szerzej się uśmiechać, odczytując aluzje albo po prostu głupie żarty z tych postaci, ale i bez niej bohaterowie Sengoku Rance prezentują się świetnie, z których każda, nawet trzecioplanowa jest wyrazista i posiada swój charakter.

Uesugi Kenshin Sengoku Rance

Uesugi Kenshin, za życia uznawany za wcielenie Bishamon – boga wojny i Kanetsugu Naoe – tutaj są kobietami

Ranmaru Mori Sengoku Rance

Ranmaru Mori też była kobietą?

A jakim bohaterem jest Rance? Na pewno nietypowym. Jest hałaśliwym zbirem, który do Japonii przybywa aby zaliczyć wszystkie piękne panny – a uratowanie kraju przed demonem ma się dla niego odbyć przy okazji. Reprezentuje wszystkie cechy, które japończycy przypisują gaijinom – obcokrajowcom przybywającym do ich kraju i depczącym obyczaje – jest bezpośredni, porywczy, brak mu subtelności, wszystkie problemy chce rozwiązać pięścią i mieczem, a przede wszystkim – chce zbałamucić japońskie kobiety!

Natori Sengoku Rance

Rance na pewno nie jest typowym bohaterem

Przez większość nie jest ciepło przyjmowany, dlatego chcąc nie chcąc – musi zgromadzić armie i wyrąbać sobie drogę do zjednoczenia Japonii i pokonania króla demonów. Jak ma tego dokonać? Jak wcześniej wspomniano, będzie musiał zgromadzić armię, generałów i zbudować silne królestwo. Dokonuje się tego przy pomocy działań. W każdej turze Rance może przeprowadzić określoną liczbę akcji – na początek 2, a stopniowo, gdy będzie się rozwijał – więcej, takich jak rekrutowanie generała, zaatakowanie prowincji przeciwnika, rozmowa z innymi bohaterami (albo bohaterkami – co często kończy się akcją hentai  J i wzrostem lojalności naszego generała), polowanie, czy budowa umocnień. Podstawowych rodzajów akcji jest kilkanaście, ale w każdej prowincji istnieją niepowtarzalne działania, otwierające możliwości rekrutowania nowych bohaterów czy otwierania zupełnie nowych ścieżek w fabule. Oczywiście, żeby wykonać wiele akcji potrzebujemy złota lub wsparcia umiejętności odpowiednich bohaterów, określanych cechami takimi jak negocjacje, budowa umocnień, czy poszukiwania. Skuteczne zarządzanie nie jest tutaj bardzo skomplikowane, zapewnia ogromne możliwości – mając bardzo ograniczoną liczbę akcji do wykonania w turze, należy starannie planować, czy chcemy rozwijać armię, generałów, podbijać czy umacniać prowincje, poszukiwać artefaktów itp. Zarządzanie krajem daje mnóstwo satysfakcji.

Mapa Japonii Sengoku Rance

Mapa Japonii i przykładowe działania jakie możemy wykonać w turze.

Wspominając o zarządzaniu, nie sposób oczywiście pominąć kwestii podboju. Każda prowincja ma kilka zamków do podbicia i aby zająć zajmowane przez przeciwnika terytorium (oraz oczywiście – córki albo żony lokalnego Daimyo J ) należy je po kolei atakować. Bitwy również dają dużo frajdy, z licznymi bohaterami i typami wojsk posiadającymi liczne umiejętności specjalne. Bitwy rozgrywane są turowo, z jednostkami wykonującymi akcje w kolejności uzależnionej od ich inicjatywy, na czele których stoją generałowie wykrzykujący do siebie obelgi oraz zagrzewający do boju. Wygrana bitwa zapewnia nam zajęcie terytorium, a także umożliwia pojmanie generałów, których można później uwolnić lub zwerbować do swojej armii.

Przed bitwa Sengoku Rance

Przed bitwą – wybieramy dowódców do bitwy

Bitwa Sengoku Rance

Bitwa

Efekty dźwiękowe są stosunkowo nieliczne, ale odpowiednio dopasowane, świetna jest za to muzyka – połączenie tradycyjnych japońskich instrumentów z elementami elektroniki, a nawet gitarowymi przygrywkami w trakcie bitew. Niektóre ścieżki są powtarzalne, ale niektóre bardzo zapadają w pamięć (soundtrack do ściągnięcia poniżej). Grafika jest także bardzo dobra – wszystkie rysowane sceny wyglądają świetnie i są klimatycznie kolorowane, a dwuwymiarowe sprite’y żołnierzy i generałów na polu bitwy wyglądają przeuroczo.  Sceny erotyczne również są świetnie rysowane i zwracają na siebie uwagę licznymi fetyszami – każda scena jest unikatowa pod tym względem i pastelowymi barwami – można nawet powiedzieć, że są klimatyczne.

Jedną z najmocniejszych stron gry jest fabuła. Świetne dialogi (10 tysięcy linii tekstu!) i liczni, dobrze zarysowani bohaterowie wciągają w świat Sengoku Rance i nie pozwalają się łatwo oderwać, zachęcając, żeby zagrać „jeszcze jedną turę”. Dokładając do tego sceny hentai, nieliniowość, specyficzny dowcip i przywiązanie twórców do małych detali, dostajemy grę idealną. Żeby było jeszcze tego było mało, po jej ukończeniu, dostajemy możliwość rozegrania jej jeszcze raz, na wyższym poziomie trudności, tym razem z jeszcze większymi możliwościami, nowymi bohaterami i zupełnie innymi zakończeniami. Po pierwszym zakończeniu gry odblokowałem około 50% CG – co oznacza, że ominęła mnie połowa wydarzeń! Mimo że jest to gra z gatunku eroge, to twórcy osiągnęli niesłychaną grywalność. Sengoku Rance była jedną z najlepiej sprzedających się gier w Japonii 2006 roku, co nikogo nie powinno dziwić. Sengoku Rance to prawdziwy klejnot i zachęcam wszystkich – nie tylko fanów hentai i Japonii epoki samurajów, do zagrania.

Podsumowując:

Zalety: Wszystko! Jedna z najlepszych gier hentai, grafika, muzyka, postacie, historyczne tło, scenariusz, nastrój, grywalność!

Wady: Minimalne – bitwy mogły być bardziej animowane, dźwięki mogłyby być bardziej urozmaicone. Brakuje głosów postaci – ale przy tej ilości bohaterów nie powinno to dziwić.

Ze względu na fakt, że gra jest bardzo obszerna (aż 1,5GB), podzielona została tutaj na części,  które należy ściągnąć i wypakować do jednego katalogu. Należy ściągnąć także patch, wyposażony w prosty instalator, podmieniający także tekst z japońskiego na angielski. W razie ewentualnych problemów zapraszam do obejrzenia podstrony gry hentai i zapoznania się z odpowiedziami na ewentualne problemy.


Ściągnij Sengoku Rance

Download aktualnie niedostępny!

42 komentarze Sengoku Rance

 • Noirn

  Mam nadzieje, że kiedyś wyjdzie polskie tłumaczenie, na razie znajomość moja angielskiego jest za mała, ale zapewne jak będę więcej rozumiał to się zabiorę a to. 🙂

 • Definitywnie polecam! Jedna z najlepszych gier hentai – najlepszy powód, żeby nauczyć się angielskiego 🙂

 • Rukasu-san

  Gra zapowiada się bardzo ciekawie, na pewno w nią zagram. Mam pytanie – czy zamierzacie zamieszczać tutaj kolejne recenzje i linki do gier eroge? Jeżeli tak, to kiedy można się ich spodziewać? 🙂

  Po za tym naprawdę dobra robota, jeżeli chodzi o stronkę!
  Pozdrawiam 🙂

 • Seno-san

  Czy moglibyście podać dokładniejszy opis instalacji? Po rozpakowaniu i umieszczeniu gry na płycie zangielszczenie nie wykrywa jej.

 • Ściągnij wszystkie części i rozpakuj je – ale tylko raz, tak żeby mieć plik iso (standardowo wygląda jak .rar).
  Nie instaluj jeszcze niczego.
  Nie umieszczaj gry – pliku ISO na płycie, tylko zamontuj ją w wirtualnym napędzie (np. Daemon Tools – jeżeli nie korzystasz, poszukaj tego programu w Internecie – to wirtualny napęd), albo nagraj na płytę – ale nie sam jej obraz, tylko zawartość obrazu (nie zrobisz tego standardowo z Windowsa, a tylko np. przez Nero, wybierając opcję „Open Image” lub podobną).
  Jeżeli zamontujesz ją przez Daemon Tools, jak jest najprościej (opcja w menu w tray – ikonka obok zegara – Napędy wirtualne -> Urządzenie 0 -> wybierz rozpakowany plik obrazu.), to powinna zostać wykryta płyta w Twoim nowym napędzie. Wówczas możesz uruchomić pliki .exe zangielszczenia, który automatycznie ją wykryje i zaproponuje instalację całości ze zangielszczeniem.
  Gdyby coś było niejasne – pisz – odpowiemy i daj znać, jeżeli się uda 🙂

 • Ewentualnie możesz spróbować też normalnie zainstalować grę (również korzystając z D-Tools, a później uruchomić plik zangielszczenia – choć nie pamiętam, czy tak też zadziała…
  Spróbuj obydwu sposobów i ewentualnie pozostaje jeszcze ściągnięcie Applocale – dodatku Windowsa do uruchamiania japońskich programów – ale Sengoku Rance uruchamia się generalnie bez tego i raczej Twój problem wskazuje, na to, że płyta nie została poprawnie umieszczona w wirtualnym napędzie.

 • hoobson

  Po odpaleniu gry, dziewczyna tańczy dookoła z krukiem na głowie, a następnie, gdy obraz się ściemnia, wyskakuje chyba błąd z podpisem: Sengoku Rance – System4.0, a pod spodem są różne ślaczki. Instalowałem paczkę czcionek, nawet Applocale, ale nadal to wyskakuje. Co zrobić, aby zadziałało?

 • Wygląda na nieprawidłowo zainstalowaną grę, ale trudno powiedzieć co może być przyczyną – przeinstaluj i spróbuj jeszcze raz uruchomić, w większości przypadków działa prawidłowo.
  Jest to gra z 2006 roku, więc nie powinna (nie zetknąłem się z tym), ale może mieć problemy z uruchomieniem pod Windows 7 + wtedy ustawienie trybu zgodności np. z Windows XP powinno pomóc.

 • Inis

  Witam mam podobnie jak hoobson ze wejdzie poczatek filmik i blad. Oraz to ze samej gry nie moge zainstalowac poniewaz wyskakuje blad z plikiem. Juz 2 wersje scignalem i teraz sprobuje z twoim uploadem jezeli i to nie poskutkuje to nie wiem co moze byc grane.

 • Inis

  Juz dziala wystarczyl Applocate i po sprawie.

 • Taisuke

  nie wiem czy wiecie ale pytanie „Ranmaru Mori też była kobietą?” jest nie na miejscu bo wedlug wiekszosci zrodel to prawda byla kobieta. jak nie wiezycie zagrajcie w warriors orochi

 • LOL 🙂 Ranmaru Mori był synem Mori Yoshinariego i wiernym wasalem Nobunagi (miał też pięciu braci i był niezłym rzeźnikiem). Popełnił seppuku razem z Nobunagą w swiątyni Honnoji w znanym incydencie. W Warriors Orochi (a właściwie w Samurai Warriors – Orochi to poboczny tytuł tej serii) Mori jest kobietą, ale w rzeczywistości tak nie było. Ginąc w świątyni Honnoji, Mori nie miał jeszcze 20 lat, ale był już ważną postacią Sengoku Jidai i jego życie jest dobrze udokumentowane (wiadomo też jak wyglądał – zachowały się jego portrety).

 • Bambusek

  Świwetna gra, cholernie wciąga i chociaż wygląda na prosta to faktycznie taka nie jest. Ja już jestem na etapie, którego zwyczajnie nie mogę ukończyć – walka z demonem Xavierem po tym, jak wchłonął 4 czy 5 części siebie i zlecił zgwałcenie Kou. Absolutnie w kropce jestem, bo ani nie mogę Xaviera pokonać ani nie mogę atakować innych klanów (3G mówi, że są ważniejsze sprawy). Eh, trzeba będzie grać od nowa.

 • rufus

  Jedna z najlepszych gier rodem z Japonii w jakie grałem, mam już ją na dysku z dwa lata, a nadal pogrywam raz na jakiś czas.
  Wszystkim, którym podobał się Sengoku Rance polecam również „Big Bang Age” (inne uniwersum, ale bardzo podobny klimat i mechanika).

  Bambusek,
  jeśli grasz pierwszy raz, to na tym etapie gry nie możesz atakować innych klanów dopóki nie znajdziesz Kou. Masz na to kilka tur (musisz poświęcić 'action fan’y’ na szukanie Kou), jeśli nie uda Ci się jej znaleźć, księżniczka zostanie zgwałcona, a Ty uświadczysz Game Over.

  W tajemnicy dodam, że jak przejdziesz grę i będziesz grał w nią kolejny raz, uratowanie Kou nie będzie konieczne (jeśli tego nie zrobisz, główna ścieżka fabularna potoczy się zupełnie inaczej).

 • kolezka

  mam jeden maly problem z ta gra tzn czcionki zle mi sie wyswietlaja co prawda w dialogach mozna sie domyslec o co chodzi ale np opis umiejetnosci przy „lvl upach” jest calkowicie nie czytelny ma ktos jakis pomysl jak to naprawic ?
  ale pomimo tego gra jest rewelacyjna naprwde wciaga.
  Powiem jeszcze ze nawet jak by ta gra nic z hentai wspolnego nie miala i tk bym w nia gral jest rewelacyjna ;]

  a i gdyby nic sie z ta czcionka zrobic nie dalo to mam 2 pytania co to za punkty ktorych mi ciagle brakuje jak chce przerobic wieznia na generala ?
  i co to za punkty ktorych tez mi zawsze brakuje jak klikam dewelopment (incres national power)
  z gory dzieki za pomoc

 • Czy próbowałeś uruchomić przez Applocale? Nie słyszałem o podobnych problemach z czcionką, ale może to pomoże.
  Jedna z cech odpowiada za rekrutowanie więźniów – nie pamiętam która, ale wybierając większą liczbę postaci które rekrutują, w końcu uda Ci się zrekrutować więźnia. Po prostu wybierz większą liczbę rekrutujących postaci.
  National power to stopien rozwoju prowincji – im wyzszy tym daje więcej dochodu, pozwala utrzymywac wiecej wojsk i jest niezbedny przy niektorych wydarzeniach.

 • bartoszpl

  Gra jest naprawdę świetna. Elementy Hentai są dobrym dodatkiem do potyczek i bardzo, ale to bardzo rozbudowanej fabuły. Zawsze stawiałem na gry o lepszej grywalności niż grafice. Często wracam do Sengoku. Oby więcej takich gier, bo te BF-y i CoD-y potrafią zanudzić na śmierć…

 • Hecio21

  A ja mam pytanie jak mam wygrać z Apostle Rengoku udałó mi sie tylko do połowy hp mu zbić a w tym czasie zabił mi wyrzyskich bohaterów jak dla mnie jego nie da sie zabić ale trzeba naprawdę przez wiele tur dopakować sie

 • LeeZero

  ja go pokonałem na dwa razy zamienił sie w tą dziwną fretkę i pokonał mi wszystkich ja dałem jeszcze raz i go pokonałem
  ja mam większy problem jestem na takim etapie gry gdzie sie już pokazało imperium demonów wchłonęło większość prowincji i gdy robie ruch o to w mojej kolejce Kurusu Miki robi armagedon i goniec gry a ona przemienia sie mi w „Demon King Little Prin”

 • Mind

  Hmm, choć sprawa ma już ponad dwa miesiące, warto powrócić do tematu czcionek: jak angielski patch informuje, potrzebne są czcionki ms gothic i ms mincho, które ja musiałem znaleźć w internecie i sobie zainstalować, i dopiero wtedy gra wyświetla się poprawnie. A gdyby się jednak komuś nie wyświetlało, to punkty construction potrzebne do development to te drugie od prawej 🙂

  Poza tym podziękowania należą się za informacje o Francisie Xavierze, incydencie w Honnouji czy Mori Ranmaru – wcześniej przypuszczałem, że związki Sengoku Rance z historią ograniczają się do geografii oraz daimyo, a teraz odkrywam, że kolejne nazwiska i nazwy występujące w grze mają swoje odzwierciedlenie w historii.

  A może by tak pokusili się Państwo o mały artykulik wyliczający i objaśniający relacje SR do autentycznej historii? Choćby te główne – pokazanie jezuity jako demona trapiącego Japonię muszę uznać za świetny żart, wciąż mam jednak poczucie, że z powodu nieznajomości historii sporo mnie omija.

 • K2

  Witam
  Ja też dotarłem do momentu gdzie pojawia się imperium demonów. Mam problem przy ich atakach bo moje oddziały nie dają rady ich powstrzymać i przyjmuję ogólny łomot, jak to przetrwać?
  Żadnych zdrad na szczęście nie doświadczyłem jak na razie.
  Nie udało mi się jeszcze pokonać Miko Institut oraz rodziny Tokuga, o Dokuganryuu nie wspominając. Imperium demonów zajęło mapę włącznie z rodzinami Tanegashima i Akashi – sporo. Prawie cały czas walczyłem, a i tak mam nie za wiele terytorium. Co zrobiłem nie tak i jak się szybciej rozwijać?

 • gość

  Pytanie do tych którzy przeszli tą grę, można przelecieć omachi? 🙂 bo nigdy mi się nie udaje

 • gość

  a jak tak to kto to zrobił nie rzuci CG pls

 • Wygląda na to, że całkiem prosto – podaję za wiki Alice Soft:
  1. Porozmawiaj z nią
  2. Porozmawiaj z nią gdy będzie miała 7 Hostile, żeby zmienić na Normal
  3. Porozmawiaj z nią gdy będzie miała 7 Normal, żeby zmienić na Trust
  4. Porozmawiaj z nią gdy będzie miała 7 Trust, żeby zmienić na Love
  5. Masamune nie może być w twojej armii (zdymisjonuj go lub zabij) – może dlatego nie mogłeś jej „odblokować” 🙂

 • gość

  oks, spróbuje tak, dzięki

 • Madara

  hmm wyglada na bardzo ciekawa gre ;d lubie klimaty japonskie :)) no zasysamy ;d

 • Madara

  ehh ofc problemy przychodza zawsze kiedy ich sie nie chce,….
  \sengoku\Sengoku Rance.part08.rar: CRC failed in Sengoku Rance\SENGOKU.iso. The file is corrupt

  \sengoku\Sengoku Rance.part08.rar: Unexpected end of archive

  otoz takie problemy mam jak probuje rozpakowac te 8 pliczkoch na 8 sa bledy ;/ help

 • Musiał się nie ściągnąć do końca – przerwać ściąganie przed zakończeniem. Ściągnij jeszcze raz 8. part i wszystko będzie ok. Napisz jak zadziała.

 • gostek

  mam jeszcze jedno pytanie, jak zapisywać CG?

 • CG zapisuje się automatycznie, gdy scena nastąpi w grze, a przejrzeć wszystkie odkryte możesz później z głównego menu. Gdy zaczniesz nową grę, wszystkie odkryte CG oczywiście pozostają.

 • Madara

  elegancko dziala wszystko xD giereczka 1 klasa tylko hmm nie moge znalesc zadnego forum bo zaczolem grac od nowa i nie pamietam gdzie zdobylem takiego stafa co mi co ture daje 20 troopy pozdro ;] shinobi walka piekne panie to jest zycie ;d

 • Popularity Staff – można ją dostać w losowym wydarzeniu (mała szansa), po tym jak Nobunaga przeniesie się do świątyni Honnoji.

 • gostek

  ja w sprawie omachi, doszedłem do love, i dalej nic, tylko jest dialog i nic więcej ://

  tak ma być?

 • Poszukałem chwilę i na boardzie 4chan przeczytałem, że ku rozczarowaniu wszystkich nie ma sceny z Omachi 🙂

 • pobrałem i zrobiłem wszystko co trzeba ale gdy odpalam grę wyskakuje mi iż nie mam directx albo karta graficzna nie działa poprawnie to fakt coś mi się zepsuło z kartą ale czy można to jakoś ominąć i grać ?

 • Może po prostu ściągnij jeszcze raz DirectX albo aktualne drivery do karty graficznej? Nie wygląda to na problem z samą grą. Napisz co dokładnie się wyświetla i z jakiego korzystasz Windowsa.

 • Suzaku

  Hej jestem w momencie gdy pojawia się armia demonów a dodatkowo mała miki niedługo zamieni się w króla demonów co mam zrobić aby tego uniknąć? HELP!!!

 • Są dwa miejsca w których Miki zamieni się w króla demonów. Za pierwszym razem musisz znaleźć dungeon który znajduje się w Mikan (jest tylko dostępny gdy zobaczysz event, że zamienia się w króla demonów – prawdopodobnie masz go teraz) i dojść w nim co najmniej do 6. piętra.

  Drugi raz gdy zamienia się w króla demonów to ten, gdy ucieka od Kentaro na koniec jego pojedynku i musisz ją odszukać wybierając trzy razy event z jej poszukiwaniem.

 • Ichigo

  Hej mam problem z grą. Wgrywa się normalnie. Uruchamia się okno z tańczącą dziewczyną i wszystko wygląda ok. Jednak po chwili obraz jest czarny, ale słychać muzykę jakby wszystko działało. Niestety tło pozostaje czarne? Zna ktoś może przyczynę?

 • K2v

  Polecam grę. Grałem 2 razy i obie przerżnąłem… może trza walczyć do US? Gra naprawdę trudna, a zdobycie wszystkich CG to tylko dla pasjonatów lub hakerów.
  Osobiście bardzo polecam każdemu.

 • choper172

  Bardzo polecam grę, przeczytałem o niej tutaj na shojo jakiś rok temu, ściągnąłem i jak do tej pory przeszedłem ponad 10 razy, chociaż napis GAME OWER też nie raz zobaczyłem.
  Przed chwilą ukończyłem Demon King road (mimo że twórcy gry po przemianie Miki w króla demonów w śmiesznej scence odradzają dalszą grę) i chociaż po aktywowaniu tej drogi gra staje się horrendalnie trudna oraz pomimo faktu że odnosimy zwycięstwo, po końcowym dialogu pojawia GAME OWER, to gra daje masę frajdy 🙂
  jeszcze raz bardzo polecam

 • K2

  Jak zdobyć tą gierkę. Kiedyś miałem instalkę, ale poszła w piach razem z dyskiem. Gra jest świetna i spróbował bym chętnie przejść ją trzeci raz.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>