Shojo.pl

FAQ – Często zadawane pytania

Jeżeli przypadkiem japońskie komiksy erotyczne są dla was nowością, możecie zostać przytłoczeni falą terminów, które pojawiają się na stronie. Oto kilka z nich:

Hentai – temin okreslający japońskie prace erotyczne – komiksy, filmy animowane, oznaczający „coś co posiada erotyczną treść”. ale jest także synonimem słowa „perwersyjny”.

Manga – japoński komiks rysowany ręcznie, będzie obecnie, coraz częściej tworzony w pełni komputerowo. Charakterstyczną cechą mang jest to, że są one najczęściej czarno – białe i zgodnie z japońskim kierunkiem zapisywania słów, czytane od prawej do lewej strony. Manga stała się jednym z najlepiej rozpoznawalnych elementów japońskiej kultury, przyciągając miliony fanów z całego świata i tworząc potężny przemysł wydawniczy.

Kierunek czytania mangi

Prawidłowy kierunek czytania mangi

Skanlacje – połączenie słów „skany” i „translacje”, oznaczające nieautoryzowane tłumaczenia zeskanowanych mang, wykonywane przez fanów. Skanlacje rozprzestrzeniły się za pośrednictwem Internetu ze względu na małą liczbę oficjalnych wydań mang poza Japonią. Początkowo, skanlacje były prowadzone jako indywidualne proejkty, a następnie rozwinęły się w społęczności, przyjmując formy grup skanlacyjnych i czytelników mang.

Release – Rozdział lub pakiet rozdziałów mangi przetłumaczonej przez grupę skanlacyjną, umieszczony na stronie internetowej. Nazywany czasem „wypuszczką”.

Shojo – (jap. dziewczyna), typ mangi kierowanej do dziewcząt i nazwa naszej grupy skanlacyjnej 🙂

Doujin, doujinshi – dosłownie „parodia”, manga imitująca znaną serię anime lub inną mangę, najczęściej o treści erotycznej. Nie istnieje znana manga która nie doczekała się swoich doujinów, a najbardziej znane anime mają ich bardzo wiele.
Doujiny często, choć nie zawsze są tworzone jako prace niekomercyjne.

doujin, haruhi, melancholy of haruhi suzumiyaOch nie! Czy to Haruhi?

One-shot – „jednostrzałówka”, termin okreslający mangę składającą się z jednego tomu, lub jednego rozdział

Chapter – lub po prostu: rozdział, najmniejsza jedneostka na którą dzielone są mangi. Kilka rozdziałów składa się na jeden tom,  a kilka tomów tworzyć może sagę.

Bakunyuu – japońskie słowo określające wielki biust. Częsty element hentai.

bakunyuu, duży biust

Zafrasowana bohaterka bakunyuu, prezentująca swoje rozległe wdzięki.

Yuri – (jap. lilia) – gatunek mangi o tematyce lesbijskiej. Nie musi mieć charakteru erotycznego – bywa nazywana wówczas shojo-ai („miłość dziewczyn”), chociaż taki często przyjmuje.

Meganekko (jap. dziewczyna w okularach) – kolejny japoński fetysz. W mandze Meganekko często przyjmują rolę kujonów, albo przewodniczących klasy („iincho”).

meganekko

Meganekko – czyż nie jest kawaii?

Tentacles, macki – termin określający hentai w którym przedstawiane są potwory uprawiające seks przy pomocy licznych macek.

Pochodzenie tego fetyszu wzięło się z japońskiego prawa, nakazującego cenzurowanie obrazów narządów płciowych w trakcie stosunku. Chroniąc dobry obyczaj, prawodawca nie przewidział jednak wyobraźni autorów hentai, którzy obchodząc prawo, zastępowali członka wyobrażeniami macek. Dziś, ta forma cenzury już nie obowiązuje, jednak twórcy nadal wykorzystują macki jako interesujący element erotycznych mang.

Sen żony rybaka - Hokusai, macki, tentacles

 „Sen żony rybaka” namalowany w 1814 roku obraz autorstwa Hokusai, słynnego japońskiego artysty Ukiyo-e (malarstwa tuszem), bardziej znanego z cyklu „36 Widoków na górę Fuji”, przedstawiający kobietę zaspokajaną przez dwie ośmiornice. Jak widać, koncepcja macek nie jest dla japończyków niczym nowym o_O!

Harem – scenariusze wielu mang kierowanych do nastolatków konstruowane są na bohaterze otoczonego wianuszkiem rywalizujących o niego dziewczyn. Akcja takich „haremówek” nie przebiega zazwyczaj szczególnie zaskakująco i oś napięcia tworzona jest wokół ostatecznwego wyboru głównego bohatera, ale wiele z nich zdobyło uznanie i są powszechnie rozpoznawane. Najbardziej klasyczne mangi z tego gatunku to „Love Hina”, „Tenchi Muyo, czy „I’s”.

Harem i jego przedstawicielki

Harem i jego przedstawicielki, a przy okazji – fanserwis

Ecchi – forma mangi, z dużą ilością tzw. „fanserwisu”, czyli akcentowania uwagi na takich elementach jak: opięte szkolnymi mundurkami biusty, okazjonalne pokazywanie majteczek, bohater omyłkowo wchodzący do onsenu (ciepłego źródła) pełnego nagich dziewczyn itd. Od typowego hentai różni się tym, że nie pokazuje bezpośrednio scen seksu i pozostaje najczęściej lekką komedią erotyczną.

Tsundere – słowo pochodzące ze złączenia dwóch określeń – Tsun Tsun, co oznacza bycie egoistycznym, oschłym i nieprzyjaznym i jego przeciwieństwa – Dere Dere, co oznacza bycie przyjacielskim, miłym, otwartym.  Postacie Tsundere to najczęściej dziewczyny które są na początku nieprzyjazne, by pod wpływem uczucia całkowicie zmienić swoje nastawienie i oszaleć z miłości.

dziewczyna tsundere

Ona jest bardzo tsundere!

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>