Shojo.pl

Tome of Endless Romance – recenzja dodatku RPG

Jako erpegowiec z dużym stażem, która ostatnią sesję grała kilka lat temu, przeczytałam tę książkę od deski do deski w dwa dłuższe wieczory muszę przyznać, że jest naprawdę wyjątkowa. Dojrzałe tematy miłosne są często pomijane przez dużych wydawców erpegów z różnych powodów: boją się, że tematyka dla dorosłych może zostać uznana za nieodpowiednią dla określonego wieku, unikają kontrowersji w celu wybrania bezpieczniejszej drogi bardziej konwencjonalnych przygód ze smokami i skarbami lub po prostu maksymalizacja sprzedaży poprzez unikanie drażliwych tematów. Ale nie w tym przypadku. Może to być właściwie pierwszy w historii dodatek skupiający się na miłości, seksie, a nawet mroczniejszych tematach związanych z miłością, takich jak zazdrość i niewierność, w tym dodatku do systemów fantasy RPG takich jak Dungeons & Dragons. Oto, czego możesz się spodziewać po Tome of Endless Romance.

50 romantycznych NPC

Główną częścią Tome of Endless Romance jest lista 50 postaci niezależnych, z których każda to kobieta mającą odrębną osobowość, quest i romantyczne oczekiwania. Questy skupiają się historiach tych postaci pozwalają łatwo zbudować wokół nich całą kampanie. Mamy tutaj cały arsenał postaci, od najbardziej klasycznych, takich jak samotniczej rangerki strzegącej lasu, poprzez szukającego miłości barda, aż po tak nietypowe postacie, jak elfia ambasadorka, która ma za dużo obowiązków na głowie – a za mało miłości!

Dla każdej postaci dostępne są dwa rodzaje cytatów. Pierwszy z nich to „zwykły” cytat, a drugi to cytat gdy postać się zakochuje. Cytaty są dobrą pomocą dla Mistrza Gry i ożywiają tych NPCów..

Fabuły dla postaci  i ich questy mają różną tematykę: od zabawnej (jedna z postaci to tiefling wyrzucony z piekła, bo była zbyt hałaśliwa) do przygodowej, bardziej w stylu klasycznego DnD, po poważniejsze tematy (o czym za chwilę). Mistrz Gry może wybrać dowolnych NPC, którzy będą najlepiej pasować do jego kampanii, a mając do wyboru pięćdziesiąt, wybór jest naprawdę duży.

Co prawda każda z tych 50 postaci to kobieta, ale już we wstępie zapowiedziany jest drugi tom, w którym ma znaleźć się 50, miejmy nadzieję że równie romantycznych, mężczyzn z ich questami i fabułami.

Wyrocznie i inne narzędzia dla MG

Książka zawiera około 20 stron pełnych wyroczni (czyli oracles) wraz z obszernymi przykładami ich użycia. Te wyrocznie są narzędziami dla MG, które zapewniają twórczy impuls do kształtowania romantycznych historii, skupiających się na miłości. Jeśli 50 NPC nadal nie wystarczy, możesz stworzyć własną zakochaną postać, korzystając z tych stołów, aby stworzyć unikalne osobowości, motywacje i historie, ponownie skupiając się na poszukiwaczkach przygód.

W przeciwieństwie do standardowych wyroczni, które można znaleźć w zwykłych suplementach, nie skupiają się one na klasach, misjach czy przedmiotach, ale raczej na historiach dotyczących miłości i romansu. Bardzo przydatne w generowaniu pomysłów na przygody, zwroty akcji, historie lub nieprzewidywalność w grach solo RPG, gdy potrzebujesz romantycznej narracji lub po prostu chcesz stworzyć interesującego i żywego NPCa.

Zasady dla Mistrzów Gry

Dostajemy tu także trochę wiedzy o nowej pomniejszej bogini Ange do wykorzystania w kampaniach, z jej organizacją, przywódcami, a nawet pewnym ciekawym mitem. W porównaniu z Ange, bogini miłości z Forgotten Realms, Sune, rozczarowuje i jest nudna, a tutaj kult Ange przedstawia bardziej realistyczne podejście do takiej religii.

Na koniec znajdziemy również jedenaście unikalnych magicznych przedmiotów, które ponownie wymykają się stereotypom i skupiają się na miłości. Nie ma tu żadnych magicznych mieczy ani pierścieni rzucających magiczne pociski. Co powiecie na zaczarowany lakier do paznokci, diadem, który potrafi czytać w myślach, ale odczytuje tylko romantyczne uczucia? Z pewnością książka zyskałaby, gdyby takich artefaktów było więcej.

Warto jeszcze dodać, w jaki sposób autorzy poradzili sobie z mówiąc wprost, tematami dla dorosłych. W tej książce znajdziemy dużo seksu, a także tematy takie jak niewierność, trauma, uzależnienie, a nawet przemoc seksualna, ale wszystko to jest przedstawione z maksymalnym wyczuciem i nie ma szokować. Kilka historii jest bardzo poruszających i nie które z postaci mają za sobą wielkie tragedie.

Język użyty w całej książce jest przemyślany, a w pewnym sensie nieco wyrafinowany i dojrzały. To nie infantylne anime z fan serwisem, ale raczej poważny podręcznik, podchodzący poważnie do tematu  miłości i seksu. Dzięki temu nie jest to typowy dodatek do RPG, ani kolejna przygoda o zabijaniu orków, chociaż w questach nie zabraknie orków, goblinów i drowów.

Podsumowując

Gry RPG mogą być medium także dla bardziej dojrzałych narracji. Ta książka pokazuje, że można napisać poważny, ekscytujący, a momentami nawet zabawny dodatek RPG o miłości, seksie i romansie. Być może jest to pierwszy dodatek tego rodzaju w ogóle. Skupia się na narracji, więc nie ma tu konwencjonalnych statbloków, a więc można go korzystać przy prowadzeniu Dungeons and Dragons, Pathfinder i innych RPG w światach fantasy. Ma 143 strony i jest dostępny zarówno w wersji książkowej, jak i jako PDF. Tome of Endless Romance to znakomity dodatek do każdego systemu fantasy, o nietypowej tematyce. Dostępny na Itch.io oraz Amazon, obecnie tylko po angielsku.

Dziękujemy wydawcy za udostępnienie książki

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>