Shojo.pl

Szczęśliwego nowego (japońskiego) roku!

Wszyscy wiemy jak obchodzi się nowy rok w Polsce i podobnie w Europie – fajerwerki, toasty z wina musującego zwanego najczęściej nieprawidłowo szampanem, postanowienia noworoczne i często – duży kac następnego dnia. A ponieważ będziemy go celebrować już za 2 dni, postanowiliśmy przybliżyć szczególne noworoczne obyczaje w Japonii, które mimo napływu zachodniej kultury, nadal zachowały wiele ze swojej tradycji.

A więc tradycyjny kalendarz japońskie opierał się na chińskim kalendarzu księżycowym, ale po reformach Meiji w roku 1873, które zmodernizowały Japonię, przyjęto tradycyjny kalendarz gregoriański i od tej pory za przełom roku uznaje się 31 grudnia i 1 stycznia. O północy 31 grudnia, w świątyniach buddyjskich w Japonii rozlega się dżwięk 108 uderzeń dzwonków, symbolizujących wyzbycie się każdego ze 108 ziemskich pragnień, które prowadzą do buddyjskich grzechów. Uważa się również, że uderzenia w dzwonki pozwalają nam wymazać grzechy z poprzedniego roku.
Następnie spożywa się tradycyjny makaron z mąki gryczanej soba, a już wcześniej celebruje się Nowy Rok także innymi potrawami. Ten noworoczny posiłek nosi nazwę osechi-ryori i składa się między innymi z suszonych i sprasowanych wodorostów konbu, ryżowych ciasteczek mochi spożywanych na różne świąteczne okazje, czy też ze słodzonych czarnych nasion soi (kuromame). Taka noworoczna uczta w gronie rodziny lub przyjaciół może być całkiem ciężka dla żołądka, dlatego aby mu ulżyć siódmego dnia stycznia spożywana jest zupa ryżowa z siedmiu ziół (nanakusa-gayu).

Zupa Nanakusa-Gayu

Krótko przed Nowym Rokiem wysyła się również noworoczne kartki pocztowe, które jeżeli zostały nadane w określonym przez pocztę terminie (najczęściej jest to do 29. grudnia), poczta gwarantuje ich dostarczenie 1. stycznia. Te kartki, nazywane nengajo pozostały do dziś bardzo popularne, mimo masowego zastosowania e-maili i telefonów w komunikacji. Ponieważ tych kartek wysyła się bardzo dużo (jedna rodzina może ich wysłać nawet sto), do ich dostarczania poczta zatrudnia uczniów liceum.

Nowy Rok w Japonii to również okres świąteczny i większość firm nie pracuje już od 29. grudnia, aż do końca pierwszego tygodnia – w tym roku wypada to 4. stycznia (sklepy i restauracje są jednak czynne). Jest to również okazja, aby złożyć wówczas noworoczną wizytę w świątyni Shinto i pomodlić się o pomyślność, zdrowie lub szczęście. Świątynie są wówczas niezwykle zatłoczone. Ta pierwsza wizyta w Nowym Roku nazywana jest hatsumuode.

Typowa kapliczka przystrojona na Hatsumuode

Kapłanki Miko w świątyni na Hatsumuode

2. stycznia pod pałacem cesarskim zbierają się również tłumy, aby obejrzeć cesarza który pojawia się wówczas na przeszklonym balkonie pozdrawiając zebranych i wygłaszając krótkie przemówienie. Jest to jedna z dwóch okazji w roku gdy można ujrzeć publicznie przemawiającego cesarza – druga jest w jego urodziny, 23. grudnia.

Aby celebrować to szczególne święto, oczywiście prezentujemy wam także nową skanlację. Jest to 4. rozdział znanej i lubianej mangi z gatunku yuri Maka-Maka, o prawdziwie dziewczęcej miłości.

A zatem:

Kinga shinnen! – Szczęśliwego Nowego Roku!

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>